Jak czytać księgę wieczystą nieruchomości?
Każde mieszkanie lub dom powinny posiadać własną księgę wieczystą, w której zdefiniowany będzie właściciel nieruchomości. Przedstawiamy, jakie zapisy znajdują cię w KW.
Księga wieczysta to dokument, w którym zapisany jest stan prawny nieruchomości, tym samym istnienie KW zapewnia bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Księgi wieczyste są zakładane i prowadzone przez wydziały ksiąg wieczystych, działających przy sądach rejonowych.
Cechą ksiąg wieczystych jest ich jawność. Każdy zainteresowany ma możliwość wglądu do KW w obecności pracownika wydziału, jeśli udaje się w tym celu osobiście. Może jednak sprawdzić zapisy w KW samodzielnie w domu, bowiem obecnie można mieć do nich wgląd również przez Internet.
Księgi wieczyste prowadzone zgodnie z zasadą domniemania zgodności z rzeczywistym stanem prawnym i rękojmią wiary publicznej. Oznacza to, że jeżeli zaistnieje niezgodność między stanem prawnym nieruchomości, ujawnionym w księdze wieczystej, a rzeczywistym, treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według księgi nabył własność. Co to oznacza w praktyce? Otóż jeżeli ktoś nabędzie nieruchomość od osoby wpisanej do księgi wieczystej jako właściciel, staje się właścicielem tej nieruchomości, choć osoba wpisana do księgi wieczystej nie była właścicielem tej nieruchomości.
Trzeba też wiedzieć, że księga wieczysta składa się z czterech działów. Pierwszy dział obejmuje oznaczenia nieruchomości oraz spis praw z nią związanych. Dział drugi dotyczy oznaczenia właściciela lub użytkownika wieczystego. Dział trzeci dotyczy ograniczeń praw rzeczowych, a czwarty zbiera wpisy hipotek. Jakie są koszty wpisów do ksiąg wieczystych? Opłata stała wynosi 200 zł i pobierana jest od wniosku o wpis do księgi wieczystej. Ponadto pobierane są również inne opłaty regulowane przepisami ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Często pojawia się pytanie, jak rozpoznać, że wpis do księgi wieczystej jest już nieaktualny Odpowiedź na to pytanie jest prosta, bowiem w księdze prowadzonej w formie papierowej nieaktualne wpisy podkreślone są na czerwono, natomiast w księgach prowadzonych elektronicznie nieaktualne wpisy zapisane są na szarym tle. Jeżeli ktoś prosi o odpisy z ksiąg wieczystych, otrzymuje tylko aktualne odpisy, bez tych już nieaktualnych.