RnS vs MdM a mieszkanie z drugiej ręki
Kredyt na mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Który jest korzystniejszy? Jak wybrać najlepszy kredyt na mieszkanie z drugiej ręki?
Mieszkania z rynku wtórnego są tańsze. Ubiegający się o kredyty hipoteczne na nieruchomości kupowane z drugiej ręki nie mogą jednak liczyć na dopłaty z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych.
Są jednak i plusy kupowania lokali od właściciela. Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, musimy brać pod uwagę ubezpieczenie pomostowe, którego wykupienia zażąda bank, jeśli nabywana za kredyt nieruchomość jeszcze nie posiada księgi wieczystej (a ta wyrabiana jest dopiero po przekazaniu mieszkania do użytku. Bez wpisu hipotecznego w KW, w którym wymienione będzie prawo banku do przejęcia nieruchomości w przypadku niespłacania przez kredytobiorcę rat kredytowych, bank ponosi duże ryzyko, że długu nie odzyska. Zanim więc właściciel dopiero budowanego mieszkania zyska prawo do założenia KW, w której będzie mógł być ustanowiony wpis hipoteczny, może minąć wiele miesięcy, a nawet lat. Przez ten czas kredytobiorca będzie musiał ponosić koszty składki ubezpieczenia pomostowego, które ogranicza ryzyko kredytowe ponoszone w tym czasie przez wierzyciela. Tymczasem przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym taki wpis może być ustanowiony zaraz po podpisaniu aktu notarialnego. Pozwala to kredytobiorcy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, co stanowi duży walor tego typu zakupu.
Oczywiście zakup mieszkań na rynku wtórnym ma również wiele wad. Podstawową jest fakt, że takie mieszkanie często wymaga remontu. Problem pojawia się wówczas, gdy nabywca nie ma na to gotówki, a kolejny kredyt nie wchodzi w rachubę ze względu na brak zdolności kredytowej. Zazwyczaj kończy się to na odnowieniu mieszkania przez pomalowanie ścian i sufitów. Zapotrzebowanie na mieszkania z rynku wtórnego zawsze było duże, szkoda zatem, że nie zostały one ujęte w programie Mieszkanie dla Młodych. Zainteresowani takimi kredytami mają jednak nadzieję, że ustawodawca zmieni zdanie, a dopłaty będą również uwzględniać rynek wtórny, podobnie jak przy kredytach w ramach programu Rodzina na Swoim.
Każdy z ubiegających się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania chciałby zdobyć kredyt jak najtańszy i na jak najkorzystniejszych warunkach. Oferta jest wprawdzie bogata, ale warunki dość rygorystyczne, a przez decydowanie się na długi okres spłaty - stają się drogie. Nie należy też zapominać o wkładzie własnym, który w tym roku wynosi 5 proc., ale docelowo będzie wynosić 20 proc. Może się więc okazać, że już za trzy lata niewiele osób będzie stać na taki kredyt.
Decyzja o zakupie mieszkania, nie mówiąc już o budowie domu, to bardzo poważny krok, dlatego należy wszystko dokładnie przemyśleć i przeanalizować. Najlepiej poprosić o pomoc doradców finansowych, którzy mają dostęp do wielu tego typu ofert i potrafią dopasować kredyt do możliwości finansowych oraz potrzeb przyszłego kredytobiorcy.