Ostatnia aktualizacja danych:

Czego kredytobiorca jeszcze nie wie o MdM?

Choć program Mieszkanie dla Młodych funkcjonuje już od trzech kwartałów, to wiele kwestii z nim związanych ciągle budzi wątpliwości. Część z nich postaramy się rozstrzygnąć.

16826-czego-kredytobiorca-jeszcze-nie-wie-o-mdm

Program Mieszanie dla Młodych ciągle wzbudza niemałe kontrowersje i jasno można wskazać wiele jego wad i zalet. Zaczynając od tych pierwszych, należy mieć na uwadze fakt, że mimo starań rządu o umożliwienie młodym osobom nabywania mieszkań w możliwie najkorzystniejszych warunkach kredytowych, banki zdają się mieć nieco inny pogląd na całą sprawę. Przejawia się to często wyższymi prowizjami i marżami.

Kolejny problem może dotyczyć kosztów związanych z przygotowaniem nieruchomości do zamieszkania. Jak wiadomo, program MdM dotyczy wyłącznie mieszkań z rynku pierwotnego, a więc w stanie deweloperskim. Koszt wykończenia takiego mieszkania, w zależności od metrażu, może wynosić nawet ponad 100 tysięcy złotych, a środki na ten cel musimy wygospodarować sami, gdyż kredyt z dotacją przeznaczony może być tylko na zakup nieruchomości. Warto mieć to na uwadze wcześniej, niż dopiero w momencie składania wniosków i dokumentacji kredytowej.

Duże wątpliwości budzą też same nieruchomości mieszczące się w limitach MdM. Zazwyczaj położone są one w niekorzystnych lokalizacjach, na peryferiach miast, co obniża ich atrakcyjność. Dodatkowo generuje to konieczność ponoszenia kosztów komunikacyjnych, a więc dłuższej drogi do pracy czy przedszkola lub szkoły dla dzieci.

Czy mimo wyższych kosztów w banku i pozostałych wad kredyt z MdM pozostaje opłacalny? Prosta kalkulacja, przynajmniej z finansowego punktu widzenia, pokazuje, że tak. Kwota dopłaty ostatecznie obniży nasz koszt o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a to z pewnością duża oszczędność. Dodatkowo sam charakter dotacji, która stanowi lub uzupełnia wymagany wkład własny, znacznie ułatwia pierwsze kroki z kredytem.

Warto mieć na uwadze wszystkie powyższe kwestie i dokładnie przemyśleć zasadność skorzystania z rządowego wsparcia.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

18916-rns-vs-mdm-a-mieszkanie-z-drugiej-reki

RnS vs MdM a mieszkanie z drugiej ręki

Kredyt na mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Który jest korzystniejszy? Jak wybrać najlepszy kredyt na mieszkanie z drugiej ręki? Mieszkania z rynku wtórnego są tańsze. Ubiegający się o kredyty hipoteczne na nieruchomości kupowane z drugiej ręki nie mogą jednak liczyć na dopłaty z...»

19588-kiedy-zdecydowac-sie-na-zakup-wlasnego-mieszkania

Kiedy zdecydować się na zakup własnego mieszkania?

Zakup własnego mieszkania to marzenie wielu młodych osób, które chcą się usamodzielnić lub mają dość wnoszenia opłat za wynajem lokalu. Częste argumenty dotyczą finansów – jeśli koszt wynajmu jest wysoki, może się okazać, że tańszym rozwiązaniem będzie kupno nieruchomości na kredyt. Zanim podejmiemy...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»