Ostatnia aktualizacja danych:

Czy warto korzystać z usług agenta nieruchomości?

Coraz więcej osób, które chcą kupić lub sprzedać mieszkanie, zastanawia się, czy rzeczywiście warto skorzystać z usług agenta nieruchomości. Obiegowa opinia mówi, że wolimy sami szukać okazji na rynku nieruchomości, niż płacić prowizję pośrednikowi. A jak jest naprawdę?

18626-czy-warto-korzystac-z-uslug-agenta-nieruchomosci

Od 1 stycznia 2014 roku, dzięki deregulacji rynku, każdy może zostać agentem nieruchomości. Czy taka sytuacja nie odstrasza od korzystania z usług pośrednika?

Kto potrzebuje agenta?

Grupa badawcza IPSOS przeprowadziła badania, z których wynika, że aż 47% Polaków skorzystało przynajmniej raz z usług agenta nieruchomości, a większość z respondentów deklarowała również, że współpracowała z pośrednikiem co najmniej, dwa razy. Wynika z tego, że wbrew pozorom nie boimy się agentów nieruchomości.

Z ich usług najczęściej korzystają osoby, które chcą kupić mieszkanie (49%), potem sprzedający nieruchomości (31%), a na trzecim miejscu plasują się osoby szukające mieszkania na wynajem (28%). Jeśli chodzi o przedział wiekowy, przeważnie klientami agentów nieruchomości są osoby w wieku 30-39 lar, zamieszkujące w dużych miastach. Również duży odsetek klientów mieści się w przedziale 50-60 lat.

Agent jako źródło niezadowolenia

Warto również wspomnieć o negatywnej stronie pracy niektórych pośredników w obrocie nieruchomościami. Jak wspomnieliśmy, obecnie agentem może zostać każdy. Z jednej strony jest to okazja do zaistnienia w tym zawodzie dla wielu przedsiębiorczych osób z dużą wiedzą, ale również dyletantów, niemających żadnych kwalifikacji i wiedzy do wykonywania tej profesji.

Wróćmy jednak do badania IPSOS. Nie wszyscy Polacy są zadowoleni z usług agentów nieruchomości. 49% z tych niezadowolonych jako powód swojego negatywnego stosunku do pośredników wskazuje niski standard obsługi klienta, a 27% twierdzi, że pośrednik nie potrafił zrozumieć ich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Jako inne powody niezadowolenia wskazywane są: niski poziom wiedzy o rynku nieruchomości, nierzetelność, nieznajomość zasad formalno-prawnych dotyczących obrotu nieruchomościami, a nawet utrudniony kontakt z agentem.

Z badań tych jasno wynika, że klienci cenią sobie przede wszystkim kompleksową obsługę i tego właśnie oczekują, łącznie ze wsparciem w kwestii kompletowania dokumentów oraz w aspektach prawnych. Polacy są już często świadomymi konsumentami, dlatego mają duże wymagania, korzystając z różnych usług, również w zakresie pośrednictwa nieruchomości.  

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

23248-10-czy-15-procent-z-mdm-u-jakie-dofinansowanie-otrzyma-kobieta-w-ciazy

10 czy 15% z MdM-u? Jakie dofinansowanie otrzyma kobieta w ciąży?

Wysokość dofinansowania z MdM-u jest uzależniona od liczby utrzymywanych dzieci. A co z kobietami dopiero będącymi w ciąży? Mogą liczyć na 10 czy 15% dopłaty do kredytu hipotecznego? Z rządowego programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 lat. Nie ma znaczenia, jeśli jeden z...»

31064-4-powody-odrzucenia-wniosku-o-kredyt-hipoteczny

4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»