Sprawdź, co wiesz o MdM-ie
MdM to najnowszy rządowy program pomocy dla osób młodych, które chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny na własne cztery kąty. Sprawdź, co wiesz o Mieszkaniu dla Młodych!

Program MdM wszedł w życie na początku 2014 roku i od samego początku spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony przyszłych kredytobiorców. Wypełniając odpowiedni wniosek i dostarczając kilka dodatkowych dokumentów, można uzyskać sporą pomoc finansową z budżetu państwa.
Jaką dopłatę można uzyskać w ramach programu?
Osoba samotna przed ukończeniem 35 roku życia lub bezdzietne małżeństwo może uzyskać dopłatę w wysokości 10 proc. wartości mieszkania. W przypadku, gdy w rodzinie znajduje się dziecko, pomoc wynosi już 15 proc. A jeśli para planuje w nowym mieszkaniu powiększyć grono o trzecie lub kolejne dziecko, dopłata zwiększy się aż do 20 proc. wartości mieszkania wyliczonej na podstawie obowiązujących limitów powierzchni użytkowej. Co ważne - mowa jest o cenie mieszkania, a nie kwocie kredytowania. W przypadku, gdy wnosi się wkład własny, można zyskać całkiem sporo na racie kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że minimalny okres zaciągnięcia zobowiązania to 15 lat.
Czy posiadanie już mieszkania wyklucza udział w programie?
Posiadanie praw własności do jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego niestety wyklucza udział w programie. Oferta jest skierowana tylko i wyłącznie do osób, które nie posiadają i nigdy nie posiadały swoich czterech kątów. Oczywiście, prawo najmu i dzierżawy nie powoduje odrzucenia wniosku o dopłatę. W przypadku małżeństw, gdzie jedno z partnerów wniosło do majątku nieruchomość, również nie jest możliwe otrzymanie pomocy od państwa. Wykluczone jest oboje małżonków. W przypadku starania się o uzyskanie pomocy z programu MdM trzeba być również świadomym, że wszystkie dotychczasowe umowy dotyczące poprzedniego miejsca zamieszkania muszą zostać rozwiązane w terminie do 6 miesięcy od dnia podpisania umowy kredytowej.
Czy dopłatę do kredytu można utracić?
Dopłatę do kredytu można stracić. Istnieje szereg warunków, które trzeba spełnić. BGK daje pieniądze na kredyt, wierząc kredytobiorcy na słowo, iż wykorzysta je w dobrej wierze i w odpowiednim celu. Mowa tutaj o przeznaczeniu nieruchomości. Regulamin mówi o zakazie sprzedaży, najmowania, dzierżawienia i użyczenia lokalu. Pomoc udzielana jest tylko osobom, które chcą posiadać własne cztery kąty po to, by tam zamieszkać z rodziną. Wykluczone są wszystkie sposoby zarobkowe na kupionym lokum. Jeśli bank dowie się o naruszeniu tych warunków, dopłata zostanie cofnięta. Powstała różnica zostanie naliczona kredytobiorcy, który będzie musiał ją zapłacić z własnej kieszeni.