Jak rozliczać VAT przy budowaniu domu z MdM?
Program rządowy Mieszkanie dla Młodych w wielu przypadkach jest jedynym sposobem nie tylko na zakup własnego mieszkania, ale także wybudowanie domu w tani sposób. Osoby starające się o kredyt hipoteczny na ten drugi cel, zastanawiać się mogą, jak będzie wyglądać rozliczenie VAT w programie MdM.
Program MdM został powołany do życia w celu pomocy ludziom młodych w staraniach o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub budowę własnego domu. Jest to kredyt preferencyjny z dopłatami rządowymi. Wcześniej funkcjonował na rynku kredytowym program Rodzina na Swoim i z tego programu skorzystały tysiące rodzin oraz osób samotnych. Po wygaszeniu tego programu rząd powołał do życia nowy projekt.
Rok 2014 jest pierwszym rokiem funkcjonowania programu MdM, że nie jest on strzałem w dziesiątkę świadczą informacje o zmianach, jakie mają zostać wprowadzone. Ważne jednak, że takie preferencyjne kredyty istnieją i że państwo dopłaca do kredytów hipotecznych, a rodziny oraz single mogą na dopłaty do zaciąganych kredytów liczyć.
Budowa własnego domu jest bardzo poważną inwestycją i aby zdecydować się na nią, należy wszystko mieć dopięte na ostatni guzik, łącznie z pozwoleniem na budowę projektem oraz wieloma innymi niezbędnymi dokumentami. Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania zakłada nie tylko pomoc w dofinansowaniu wkładu własnego, ale także przyznaje prawo do zwrotu części podatku VAT w przypadku stawienia domu systemem gospodarczym. Na jakich warunkach?
Aby móc skorzystać ze zwrotu części podatku VAT, należy spełnić wiele warunków. Wydatki związane ze spożytkowaniem kredytu w ramach MdM-u powinny być przeznaczone na budowę, nadbudowę, rozbudowę albo przebudowę domu jednorodzinnego. Ważna jest także data wydania pozwolenia na budowę i nie może być to wcześniej niż 1 stycznia 2014 r., ponieważ od tej chwili ruszył program MdM. Pozwolenie nie będzie mogło być też wydane później niż do 30 września 2018 r., ponieważ wtedy zostanie program ten wygaszony.
Może się jednak tak zdarzyć, że inwestor zakupił materiały budowlane przed 2014 rokiem, wówczas może ubiegać się o zwrot VAT na starych zasadach. Ważna jest również powierzchnia mieszkania. Zwrot podatku VAT może dotyczyć tylko powierzchni budowanego domu do 100 m2, a dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci: 110 m2. Aby odzyskać część środków z tytułu VAT, trzeba mieć faktury za zakup materiałów budowlanych. I jeszcze jedno, osoby które budują domy jednorodzinne, nie muszą brać kredytów, aby starać się o zwrot podatku VAT.