Ostatnia aktualizacja danych:

Wniosek o MdM: pierwsza wizyta w banku

Pierwsza wizyta w banku w celu otrzymania kredytu hipotecznego w programie Mieszkanie dla Młodych polega na złożeniu odpowiedniego wniosku oraz dołączenia stosownych dokumentów. Co należy wiedzieć przed pierwszą wizytą?

16842-wniosek-o-mdm-pierwsza-wizyta-w-banku

Pierwszym krokiem, który może zbliżyć do uzyskania kredytu hipotecznego, jest znalezienie satysfakcjonującej oferty domu lub mieszkania, spełniającej wymogi programu. Niezbędne jest również podpisanie umowy przedwstępnej z deweloperem, która zostanie przedstawiona w banku. Co ważne - nieruchomość musi pochodzić z rynku pierwotnego. Dodatkowo wymagane jest oświadczenie dewelopera o pierwszym zasiedleniu przez starającego się o kredyt. Następnie należy zapoznać się z różnymi ofertami banków i wybrać tę najlepszą.

Zaciągnięcie kredytu

Poza standardowymi dokumentami, które należy złożyć podczas starania się o kredyt hipoteczny - zabezpieczenia i potwierdzenie zdolności kredytowej - niezbędne są również oświadczenia dotyczące spełnienia warunków programu MdM. Trzeba się przygotować do podpisania dokumentu o nieposiadaniu nieruchomości oraz zobowiązania dotyczącego przeznaczenia lokalu. W skrócie - nikt poza kredytobiorcą i jego rodziną nie będzie tam mieszkał. To jednak nie wszystko. W przypadku, gdy starający się o kredyt wynajmuje mieszkanie lub dzierżawi je od gminy, musi wypowiedzieć dotychczasową umowę z terminem sześciu miesięcy od momentu podpisania umowy kredytowej. Oczywiście, trzeba odpowiednio udokumentować wiek, posiadanie dzieci i małżonka, cenę wybranego mieszkania i innych - jeśli tylko bank sobie tego zażyczy. Warto się zaopatrzyć w takie dokumenty już przed pierwszą wizytą w banku, by uniknąć dodatkowych zdenerwowań oraz straty czasu na kolejne wizyty w banku.

Pierwsza, ale nie ostatnia

Okazuje się, że pierwsza wizyta w banku nie jest tą ostatnią. To nie bank decyduje o udzieleniu kredytu w programie MdM. Wypełniony wniosek trafia do Banku Gospodarstwa Krajowego, który opiniuje i odsyła decyzję. Dopiero w momencie uzyskania pozytywnej opinii, można po raz drugi wybrać się do kredytodawcy, by podpisać finalizującą umowę. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że nie trzeba podpisywać umowy kredytowej bez pewności, czy otrzyma się dopłatę z programu. W kolejnych krokach otrzymuje się niezbędną gotówkę, płaci deweloperowi i odbiera klucze do nowego mieszkania.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

18968-jak-zwiekszyc-szanse-na-kredyt-mieszkaniowy

Jak zwiększyć szanse na kredyt mieszkaniowy?

Od przyszłego roku wkład własny wzrasta z 5% do 10%. Tym samym trudniej będzie otrzymać kredyt mieszkaniowy. Podpowiadamy, jak zwiększyć szanse na jego uzyskanie. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to ważna, życiowa decyzja. Jeśli już ją podejmiemy, warto zwiększyć swoje szanse na otrzymanie...»

22156-kredyt-hipoteczny-w-ramach-mdm-u-a-zwiazek-nieformalny

Kredyt hipoteczny w ramach MdM-u a związek nieformalny

MdM to program rządowy, dzięki któremu młodzi ludzie (do 35 roku życia) mają szansę na zakup wymarzonego lokum dla siebie i najbliższej rodziny. Mieszkanie dla młodych będzie trwało 5 lat, a zakończenie przyjmowania wniosków nastąpi 30 września 2018 roku. Sprawdźmy, co z kredytem hipotecznym w...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»