Wniosek o MdM: pierwsza wizyta w banku
Pierwsza wizyta w banku w celu otrzymania kredytu hipotecznego w programie Mieszkanie dla Młodych polega na złożeniu odpowiedniego wniosku oraz dołączenia stosownych dokumentów. Co należy wiedzieć przed pierwszą wizytą?
Pierwszym krokiem, który może zbliżyć do uzyskania kredytu hipotecznego, jest znalezienie satysfakcjonującej oferty domu lub mieszkania, spełniającej wymogi programu. Niezbędne jest również podpisanie umowy przedwstępnej z deweloperem, która zostanie przedstawiona w banku. Co ważne - nieruchomość musi pochodzić z rynku pierwotnego. Dodatkowo wymagane jest oświadczenie dewelopera o pierwszym zasiedleniu przez starającego się o kredyt. Następnie należy zapoznać się z różnymi ofertami banków i wybrać tę najlepszą.
Zaciągnięcie kredytu
Poza standardowymi dokumentami, które należy złożyć podczas starania się o kredyt hipoteczny - zabezpieczenia i potwierdzenie zdolności kredytowej - niezbędne są również oświadczenia dotyczące spełnienia warunków programu MdM. Trzeba się przygotować do podpisania dokumentu o nieposiadaniu nieruchomości oraz zobowiązania dotyczącego przeznaczenia lokalu. W skrócie - nikt poza kredytobiorcą i jego rodziną nie będzie tam mieszkał. To jednak nie wszystko. W przypadku, gdy starający się o kredyt wynajmuje mieszkanie lub dzierżawi je od gminy, musi wypowiedzieć dotychczasową umowę z terminem sześciu miesięcy od momentu podpisania umowy kredytowej. Oczywiście, trzeba odpowiednio udokumentować wiek, posiadanie dzieci i małżonka, cenę wybranego mieszkania i innych - jeśli tylko bank sobie tego zażyczy. Warto się zaopatrzyć w takie dokumenty już przed pierwszą wizytą w banku, by uniknąć dodatkowych zdenerwowań oraz straty czasu na kolejne wizyty w banku.
Pierwsza, ale nie ostatnia
Okazuje się, że pierwsza wizyta w banku nie jest tą ostatnią. To nie bank decyduje o udzieleniu kredytu w programie MdM. Wypełniony wniosek trafia do Banku Gospodarstwa Krajowego, który opiniuje i odsyła decyzję. Dopiero w momencie uzyskania pozytywnej opinii, można po raz drugi wybrać się do kredytodawcy, by podpisać finalizującą umowę. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że nie trzeba podpisywać umowy kredytowej bez pewności, czy otrzyma się dopłatę z programu. W kolejnych krokach otrzymuje się niezbędną gotówkę, płaci deweloperowi i odbiera klucze do nowego mieszkania.