Ostatnia aktualizacja danych:

Kredyt hipoteczny z MdM a rata malejąca

Kredyt hipoteczny w ramach MdM – tak jak każdy inny kredyt – również wiąże się z koniecznością wyboru między opcją spłaty w ratach malejących lub równych. Jak dokonać właściwego wyboru?

16840-kredyt-hipoteczny-z-mdm-a-rata-malejaca

Kredyty hipoteczne oferowane z dofinansowaniem w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MdM) otwierają przed szerokim gronem młodych osób szansę na posiadanie własnego mieszkania. Jest to naprawdę bardzo dobra okazja do tego, aby zapłacić za mieszkanie trochę mniej tym bardziej, że dofinansowanie w programie może sięgnąć początkowo nawet 15 proc. w postaci wpłaty własnej.

Osoby, które biorą udział w programie Mieszkanie dla Młodych, stoją przed takim samym wyzwaniem jak inni kredytobiorcy. One także muszą podjąć decyzję, na jaką opcję kredytową się zdecydować: czy postawić na raty malejące, czy może na raty stałe?

Program Mieszkanie dla Młodych stawia wymaganie, że kredyt mieszkaniowy musi być zaciągnięty przynajmniej na okres 15 lat i na sumę co najmniej 50 proc. wartości kupowanego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Tego warunki oznaczają, że mamy do czynienia z długoterminowym zobowiązaniem. I tu pojawia się dylemat – czy opłaci się nam postawić na raty malejące?

Ogólnie sytuacja z ratami malejącymi przedstawia się tak, że zapewniają one tańszy kredyt hipoteczny. Jeśli wybierzemy tę opcję, to możemy liczyć, że w ostatecznym rozrachunku koszt kredytu będzie niższy. Jest to związane z faktem, iż w ratach malejących płacimy z początku więcej i tym samym spłacamy więcej części kapitałowej kredytu. W efekcie pod koniec odsetki są naliczane z niższej podstawy kapitałowej, a raty stają się przez to niższe. Oczywiście taka korzyść nie przychodzi za darmo. Osoba, która się na nią zdecyduje, musi zdawać sobie sprawę, że pierwsze raty będą nawet o kilkaset złotych wyższe od końcowych. Jest to ciężar, który może być zbyt trudny do udźwignięcia dla wielu osób.

Decyzję o tym, którą opcję ratalną wybrać, najlepiej jest podjąć po dogłębnej analizie naszych możliwości finansowych. Dobrze jest też bardzo dokładnie przeanalizować wszystko razem z doradcą kredytowym w banku, w którym bierzemy nasz kredyt mieszkaniowy z MdM. Tam dowiemy się dokładnie, kiedy zaczniemy płacić mniej i jak długo będziemy musieli liczyć się z wyższymi opłatami. Te kwestie mają znaczenie rzeczywiście bardzo istotne i dopiero po ich dokładnym rozpatrzeniu i posiadaniu konkretnych wyliczeń, można podjąć decyzję, czy bierzemy kredyt z ratami malejącymi czy ze stałymi.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

14596-czego-jeszcze-nie-wiesz-o-kredytach-w-programie-mdm

Czego jeszcze nie wiesz o kredytach w programie MdM?

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy zamierzasz skorzystać z kredytu mieszkaniowego w ramach programu MdM. Rządowy program Mieszkanie dla Młodych pozwala na uzyskanie dofinansowania wkładu własnego kredytów zaciąganych przez młodych Polaków na zakup pierwszego mieszania na rynku pierwotnym....»

22164-czy-z-mdm-u-moze-skorzystac-tylko-jeden-z-malzonkow

Czy z MdM-u może skorzystać tylko jeden z małżonków?

Przepisy programu Mieszkanie dla Młodych dokładnie precyzują, kto może wnioskować o dopłatę finansową wspierającą zakup lokalu. Sprawdźmy, czy w MdM-ie może wziąć udział tylko jeden z małżonków. Program Mieszkanie dla Młodych będzie trwał 5 lat, od 2014 roku do roku 2018. Osoby, które zechcą...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»