Małżeństwo, singiel czy związek partnerski: kto ma największe szanse na MdM?
Dofinansowanie z programu MdM dostępne jest zarówno dla singli, jak i dla małżeństw.
Program MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych, zadebiutował 1 stycznia tego roku. Program powstał z myślą o młodych osobach, które chciałyby kupić mieszkanie dla siebie. Marzenie o własnym M4 jest dzielone przez wiele osób, a program rządowy sprawia, że można je znacznie szybciej zrealizować.
O dofinansowanie w ramach programu mogą starać się nie tylko małżeństwa, ale również single. Dzięki temu program otwiera się na szeroki zakres potencjalnych zainteresowanych. Zarówno małżeństwa bez dzieci, jak i te z dziećmi mogą bez żadnego problemu liczyć na uzyskanie kredytu z dofinansowanie do wpłaty własnej. Nasz status cywilny nie decyduje o szansach na uzyskanie dopłaty, gdyż najważniejszą rolę przy przyznawaniu pomocy finansowej odgrywa spełnienie warunku wiekowego (można mieć maksymalnie 35 lat) oraz warunków formalnych. Wśród tych ostatnich znajdziemy między innymi zapisy o tym, że konieczne jest nieposiadanie żadnej innej nieruchomości mieszkalnej na własność.
Choć program Mieszkanie dla Młodych daje równe szanse wszystkim: rodzinom i singlom, to skala pomocy w tych przypadkach jest nieco inna. Ogólnie, wszyscy mogą liczyć na pomoc maksymalnie rzędu 10 proc. wkładu własnego. Jeśli jednak mamy 2 dzieci, a w trakcie 5 lat spłaty kredytu pojawi się kolejne dziecko w naszej rodzinie, to z programu możemy uzyskać pomoc finansową nawet w wysokości 20 proc. 15 proc. otrzymają rodziny z przynajmniej jednym dzieckiem.
Związki partnerskie nie mogą uzyskać dofinansowania z MdM. Takie dofinansowanie jest możliwe tylko dla singli i formalnych małżeństw. To oznacza, że przykładowo osoby będące parą mogą wziąć dwa kredyty mieszkaniowe w ramach MdM na co najmniej 15 lat i kupić dwie nieruchomości z rynku pierwotnego.
Reasumując, program Mieszkanie dla Młodych oferuje równe szanse sformalizowanym małżeństwom i singlom. Mogą oni liczyć na sporą pomoc finansową, jeśli spełnią wymagania programu. Osoby, które żyją w związkach partnerskich, na pomoc z MdM liczyć jednak jako para nie mogą. Co innego, jeśli będą starać się o kredyty osobno – wtedy taka ewentualność istnieje.