Ostatnia aktualizacja danych:

Kto może zostać współkredytobiorcą kredytu hipotecznego?

Sposobem na podwyższenie zdolności kredytowej jest  przystąpienie do kredytu hipotecznego z drugą osobą. Czy współkredytobiorcą musi być małżonek? Otóż nie. Banki dość liberalnie podchodzą do tej kwestii. Poniżej przedstawiamy kto i na jakich zasadach może pomóc w zakupie własnego m.

Kto może zostać współkredytobiorcą kredytu hipotecznego?

Jeden właściciel, kilku kredytobiorców

Klienci banków często zastanawiają się, czy możliwe jest otrzymanie kredytu hipotecznego na nieruchomość, której właścicielem będzie jedna osoba, a do kredytu przystępuje więcej osób. Na przykład, czy rodzice mogą współfinansować mieszkanie, którego jedynym właścicielem będzie ich dziecko? Odpowiedz na to pytanie brzmi: tak.

Banki w takiej sytuacji kierują się zasadą, że wszyscy właściciele nieruchomości to kredytobiorcy, natomiast nie wszyscy kredytobiorcy muszą być właścicielami kredytowanej nieruchomości. Brzmi to dość pokrętnie, ale wynika z regulaminów, na podstawie których kredyty są przyznawane.

Z kim konkretnie?

Banki pozwalają na przystąpienie do kredytu hipotecznego ze współmałżonkiem, partnerem, rodzicem, ale też z osobami niespokrewnionymi. np. oferta Kredytu EKOhipotecznego Banku BPH przewiduje, że do kredytu hipotecznego mogą przystąpić maksymalnie 4 osoby. Mogą to być małżonkowie, dzieci, rodzice, rodzeństwo, właściciele nieruchomości, osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe. Wynika z tego jasno, że właściciele czy osoby prowadzące gospodarstwo domowe niekoniecznie muszą być rodziną.

Wyższa zdolność kredytowa

Oczywiste wydaje się, że przystępując do kredytu z osobą, która posiada wysokie dochody, ma bardzo dobrą historię kredytową możliwe jest otrzymanie wyższej kwoty kredytu. Łączna zdolność kredytowa w takich sytuacjach wzrasta. Pamiętajmy jednak, że badając zdolność kredytową bank weźmie do uwagę dochody, koszty utrzymania oraz zobowiązania wszystkich kredytobiorców. Warto przeanalizować, więc dokładnie, czy przystąpienie do kredytu z drugą osoba na pewno przyniesie korzyści.
W trakcie spłaty kredytu

Jeżeli okaże się, że mamy problemy ze spłatą, do kredytu możemy dołączyć wspołkredytobiorcę. Bank musi wyrazić na taki zabieg zgodę. Dochody osoby trzeciej będą stanowiły zabezpieczenie spłaty kredytu. W takich wypadkach sporządzony zostaje aneks do umowy. Za zgodą banku i po sporządzeniu aneksu możliwe jest również odłączenie współkredytobiorcy od spłaty.

Limit wieku

Należy pamiętać, że do kredytu hipotecznego przystąpić można zazwyczaj do 70 roku życia. Jeśli więc planujemy przystąpić do kredytu z rodzicami musimy uważać, bo chcąc zwiększyć nasze możliwości finansowe, możemy skrócić okres kredytowania.

Od początku roku obowiązuje Rekomendacja S, która uregulowała maksymalny okres, na jaki można wziąć kredyt. Jest to obecnie 30-35 lat.

Małżonkowie razem

Jeżeli kredytobiorca pozostaje w związku małżeńskim będzie musiał przystąpić do kredytu z małżonkiem. Większość banków wymaga zgody współmałżonka, zarówno w przypadku kredytów hipotecznych, jak i gotówkowych a nawet kart kredytowych.

Dla przykładu w ofercie kredytu hipotecznego ING Baku Śląskiego widnieje zapis, że małżeństwa muszą przystępować razem do kredytu, o ile nie posiadają rozdzielności majątkowej. Jeśli istnieje rozdzielność majątkowa małżonków, do kredytu może przystąpić jedno z nich. Tak stanowi większość regulaminów banków.

A co z kredytami z MDM

Odpowiedzmy jeszcze pokrótce co w przypadku kredytu, który ma być przyznany z dofinansowaniem Mieszkanie dla Młodych, z którego chce skorzystać coraz więcej osób. Jeżeli przystępując do kredytu chcemy skorzystać z programu MdM, ale nie posiadamy zdolności kredytowej do kredytu przystąpić możemy z rodzicami, dziadkami, pradziadkami, rodzeństwem, małżonkami, ojczymem, macochą lub teściami nabywcy. Pamiętajmy jednak, że przystępując do kredytu z drugą osobą współkredytobiorca pozostaje również jego małżonek.

Przystąpienie do kredytu hipotecznego z dodatkową osobą może okazać się bardzo dobrym posunięciem. Najważniejszą korzyścią jest zwiększenie zdolności kredytowej czy wydłużenie, w razie potrzeby, okresu kredytowania. Banki układają swoje oferty tak, aby przeszkód w przystępowaniu do kredytu przez kilka osób było jak najmniej. Ważne jest jednak, żeby do takiego kredytu przystąpić z zaufaną osobą.

Autor:

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • Nowe limity MdM: kwiecień 2016

    Rok 2016 rozpoczął się rekordową liczbą wniosków o odpłaty MdM. Tylko w marcu do BGK mogły trafić formularze o dofinansowanie w kwocie 200 mln zł. W tym samym czasie ukazały się nowe limity cen mieszkań na drugi kwartał 2016 roku. Jak ukształtowały się nowe limity MdM? Bank Gospodarstwa Krajowego w...»

  • Kiedy MdM zostanie zlikwidowany?

    MdM, którego popularność tak drastycznie wzrosła z ostatnim kwartale 2015 roku, nie będzie przedłużany po 2018 roku. Obecnie BGK nie przyjmuje już wniosków na rok 2016. Rok 2015 przyniósł niespodziewaną popularność rządowemu programowi MdM. W tym roku banki zawarły umowy kredytowe z...»

  • Kiedy znów będzie można składać wnioski o kredyt MdM?

    Bardzo duże zainteresowanie programem MdM zaskoczyło wszystkich, ponieważ okazuje się, że już w marcu zabrakło środków na rok 2016. BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu dotyczącego tego roku. Wnioski o kredyt z MdM będzie można jednak składać w przyszłości. Skończyły się...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

Będzie nowelizacja ustawy Mieszkanie dla Młodych

Będzie nowelizacja ustawy Mieszkanie dla Młodych

Do ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi wprowadzone zostaną zmiany. Resort infrastruktury jest na etapie przygotowywania nowelizacji. Na zmianach skorzystają przede wszystkim członkowie spółdzielni i rodziny wielodzietne. Ułatwienia dla członków spółdzielni...»

Jak banki oceniają zdolność kredytową?

Jak banki oceniają zdolność kredytową?

Odpowiednia zdolność kredytowa jest podstawą do tego, aby bank przyznał kredyt. Bank bada ją skrupulatnie, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty tak długoterminowe jak kredyt hipoteczny, i od niej uzależnia swoją decyzję o jego przyznaniu. Czym jest zdolność kredytowa, co ma na nią wpływ i czy można ją...»

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»