Będą kary za nieprzestrzeganie regulaminu programu MdM
Ruszył już program rządowych dopłat Mieszkanie dla Młodych. Otrzymanie dofinansowania nie jest łatwe, kredytobiorca musi spełniać szereg warunków. Jednak czy równie trudno dofinansowanie stracić? Sprawdźmy.

Jeżeli kredytobiorca nie będzie przestrzegał zasad, może sporo stracić. Warto więc zapoznać się z ustawą regulującą program Mieszkanie dla Młodych. Wskazuje ona na sytuacje, w których beneficjent zmuszony jest zwrócić dofinansowanie. Określono cztery główne przypadki, w których dofinansowanie musi zostać oddane.
Pierwszym przypadkiem, gdy zwrócić trzeba dofinansowanie jest sytuacja, gdy w przeciągu 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania, beneficjent sprzeda mieszkanie, drugim gdy je wynajmie lub użyczy innej osobie. Po trzecie, niezgodne z ustawą jest korzystanie z lokalu w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych. Są to sytuacje, gdy lokal zostanie przekształcony na lokal usługowy czy handlowy.
Czwartym przypadkiem jest sytuacja, w której nabywca w okresie 5 lat stanie się właścicielem innego lokalu lub budynku mieszkalnego lub uzyska spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części. Punkt ten nie dotyczy jednak nieruchomości otrzymanych w drodze spadku lub po zawarciu małżeństwa.
W momencie, gdy naruszona zostanie któraś z wymienionych zasad, kredytobiorca będzie musiał zwrócić wartość dopłaty proporcjonalną do okresu, który pozostał do końca okresu 5-ciu lat. Innymi słowy, za każdy miesiąc zwrócić trzeba będzie 1/60 otrzymanej kwoty. Czyli jeżeli sprzedamy mieszkanie po trzech latach, powinniśmy zwrócić 24/60 kwoty dopłaty.
Ustawa regulująca program MdM zobowiązuje również beneficjenta do poinformowania banku, o sytuacji w której traci on dofinansowanie. Kredytobiorca ma na to 30 dni od momentu zaistnienia sytuacji. Następnie pozostaje mu 60 dni na oddanie należnej części dofinansowania. Pieniędzmi zarządza bank, on w dalszej kolejności przekaże je Funduszowi Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Jeśli beneficjent złamie jeden lub kilka z powyższych zakazów i nie poinformuje o tym banku, zostanie mu naliczona dodatkowa sankcja. Karą, oprócz zwrotu części dopłaty proporcjonalnej do okresu wykorzystania kredytu w okresie 5-ciu lat, będą odsetki naliczone od dnia złamania zasad regulaminu programu.