Ile kosztuje kredyt mieszkaniowy?
Gdy szukamy kredytu na mieszkanie, często pytamy najpierw o wysokość raty, którą po zaciągnięciu kredytu przyjdzie nam co miesiąc spłacać. Wbrew jednak temu, co nam się często wydaje, na kredyt hipoteczny składa się nie tylko jego oprocentowanie, ale też kilka innych czynników, które mniej lub bardziej pośrednio przekładają się na jego cenę.
Większość dostępnych w Polsce kredytów mieszkaniowych oprocentowanych jest w sposób zmienny, chociaż ostatnio na rynku zaczęły pojawiać się też kredyty ze stałym oprocentowaniem. Oprocentowanie zmienne to takie, którego wysokość określana jest przez stawkę WIBOR, a z kolei wysokość tej stawki ustala Rada Polityki Pieniężnej. Oprócz stawki WIBOR w skład oprocentowanie kredytu hipotecznego wchodzi również marża banku, ta jednak jest stała, o wysokości określonej w umowie. Zatem rata kredytu wyliczana jest jako WIBOR plus marża.
To jednak nie wszystko, co bank doliczy nam do kredytu. Bank pobiera również prowizję za udzielenie kredytu. W aktualnych ofertach kredytów mieszkaniowych prowizję wynoszą od 1 do 4%, możemy jednak znaleźć promocje, w których banki nie pobierają prowizji.
Wybierz dla siebie najlepszy kredyt hipoteczny dla siebie
Następny koszt to wszelkiego rodzaju ubezpieczenia, których może wymagać bank. Większość banków zażąda jednak ubezpieczenia niskiego wkładu własnego czy też ubezpieczenia pomostowe. Wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego banki zazwyczaj wymagają, jeśli bierzemy kredyt przewyższający 80% wartości mieszkania czy domu. Ubezpieczenie pomostowe natomiast pobierane jest do momentu uzyskania wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Kredyty mieszkaniowe wiążą się też z innymi polisami ubezpieczeniowymi, jak na przykład na życie czy ubezpieczenie nieruchomości, nie wszystkie jednak są obowiązkowe, wykup niektórych może być dobrowolny.
Porównując kredyty mieszkaniowe warto patrzeć na wszystkie ich składowe, a nie kierować się tylko atrakcyjną ratą.