Zadbaj o swój BIK
Przy przyznawaniu kredytu hipotecznego banki duże znaczenie przywiązują do tego, jak kształtowała się dotychczasowa historia kredytowa osoby, która chce zaciągnąć kredyt. Jeśli jest ona dobra, to stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie banku przed niespłacaniem kredytu przez kredytobiorcę.

Obecnie wydawane i nowelizowane rozporządzenia Komisji Nadzoru Finansowego, zarówno dotycząca kredytów konsumenckich Rekomendacja T, jak i Rekomendacja S omawiająca dobre praktyki w zakresie kredytów hipotecznych, zobowiązują banki do sprawdzania historii kredytowej i analizowania ryzyka kredytowego z nią związanego we własnym zakresie.
Główną bazą danych, z której korzystają przy tym banki jest baza tworzona przez Biuro Informacji Kredytowej. To z niej banki uzyskują informacje, jakie zadłużenia posiada lub posiadała dana osoba oraz w jaki sposób jest spłacała. Jeśli odbywało się to terminowo, to działa na jej korzyść i zdecydowanie podwyższy ocenę klienta w oczach banku.
Wbrew pozorom osoba, która dotychczas nie spłacała żadnych pożyczek, jest w gorszej sytuacji niż ta, która spłacała je regularnie. O osobie, która ma czystą historię kredytową nic nie wiadomo, bank nie będzie więc wiedział, jak będzie ona spłacała zaciągnięty w nim kredyt. Jest więc mniej wiarygodna. Jeśli więc myślisz o kredycie na większą kwotę, warto nawet zaciągnąć wcześniej jakikolwiek kredyt konsumpcyjny, kupić sprzęt na raty, no i oczywiście regularnie spłacać raty.
Oferta dla Ciebie! - Niska marża i promocyjna prowizja za udzielenie kredytu - już od 0%
Jednak nie powinno się brać kilku kredytów jednocześnie, to bowiem wygląda podejrzanie dla banku. Co więcej, im częściej składany jest wniosek o kredyt w krótkim odstępie czasu, to zdecydowanie działa to na niekorzyść kredytobiorcy. Nie warto więc zabezpieczać się w ten sposób na wypadek nieudzielenia kredytu. Wielu przyszłych kredytobiorców myśli bowiem w ten sposób, że im więcej wniosków kredytowych złożonych w różnych bankach, tym większe prawdopodobieństwo, że w którymś kredyt otrzyma.