Rata kredytu. Stała czy malejąca?
Każdy, kto myśli o zaciągnięciu kredytu na sfinansowanie mieszkania prędzej czy później stanie przed decyzją: czy spłacać kredyt w ratach równych czy malejących? Dowiedz się, co przemawia za pierwszą, a co za drugą opcją.
To, o co przede wszystkim pytają w bankach zainteresowani kredytem na mieszkanie to, ile wyniesie rata kredytu. Również gdy porównujemy oferty kredytów w różnych bankach to co jest dla nas głównym wyznacznikiem dobrej oferty to właśnie wysokość raty. Nic w tym dziwnego, bowiem to raty dają obraz tego, w jaki sposób co miesiąc obciążony będzie nasz domowy budżet i to zazwyczaj przez wiele, wiele lat.
Na wysokość raty kredytu wpływa kilka czynników. Należą do nich: oczywiście kwota kredytu, okres kredytowania - im dłuższy, tym mniejsza rata, oprocentowanie kredytu, na które składa się zmienna stawka WIBOR oraz stała marża banku oraz właśnie od wyboru sposoby spłaty rat kredytowych. Wybór ten, a więc spłata w ratach stałych czy malejących należy do kredytobiorcy.
Raty stałe to takie, których wysokość nie zmienia się przez cały okres kredytowania, a więc co miesiąc będziemy płacić taką samą kwotę pieniędzy.
Raty malejące natomiast to takie, które są wyższe w pierwszym okresie kredytowania i stopniowo maleją. Z czasem wysokość rat malejących zrówna się ratą stałą.
Kredyt spłacany w ratach stałych jest z pewnością mniejszym obciążeniem dla finansów domowych, co jest często szczególnie ważne właśnie w pierwszym okresie kredytowania, kiedy to często dochodzą nam wydatki związane z remontem czy wykończeniem mieszkania. Z kolei wybór rat malejących powoduje, że koszt kredytu hipotecznego jest niższy, ponieważ płacimy wówczas mniej odsetek. Przy ich wyborze musimy jednak wykazać się wyższą zdolnością kredytową, bowiem musi ona umożliwić nam spłatę tej właśnie wyższej raty kredytu. Zatem nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na spłatę kredytu w ratach malejących.