Podpisujemy umowę z bankiem
Jeśli zdecydowałeś się już na wybrany kredyt hipoteczny, a bank postanowił Ci go przyznać, przeczytaj, co warto wiedzieć o umowie kredytowej.

Umowa z bankiem ma zawsze formę pisemną, jej podpisanie powinno być już finalnym etapem całego procesu porównania wielu ofert bankowych oraz dokładnej analizy tej wybranej ostatecznie. Dopiero umowa kredytowa wiąże nas z bankiem. Standardową już procedurą, jaką stosują bank jest przedstawienie przyszłemu kredytobiorcy projektu umowy, tak, aby mógł na spokojnie, w domu, przeanalizować sobie jej treść.
Wiele banków wstępny szkic standardowej umowy o kredyt hipoteczny przedstawia nawet na swojej stronie internetowej. Jeśli nie znalazłeś jej na stronie banku, z którym zamierzasz ją podpisać, masz pełne prawo domagać się, aby bank przedstawił Ci taką umowę wcześniej.
Co więcej zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego narzucają bankom, aby te dołożyły wszelkich starań, aby wyjaśnić wszelkie pojęcia, definicje oraz wątpliwości kredytobiorcy. Wszelki zapisy zawarte w umowie powinny być dla niego jasne i zrozumiałe. Jeśli dostaniesz projekt umowy, przygotowanej już specjalnie dla Ciebie, sprawdź, czy zgadzają się wszelkie zapisy dotyczące parametrów, które z bankiem negocjowałeś, np. marża, oprocentowanie, dodatkowe produkty bankowe, na które się zdecydowałeś.
Szukasz kredytu na mieszkanie? Sprawdź w Expander!
Masz prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania. Jeśli zmieścisz się w tym terminie - nie ponosisz żadnych konsekwencji związanych z odstąpieniem od umowy. Nie wszystkie zapisy zawarte są w umowie kredytowej – niektóre z nich bank podaje w swoich regulaminach. Warto więc zapytać się, co może ulec zmianie, a przy tym nie wymaga zmiany umowy.
Podpisanie umowy kredytowej nie jest równoznaczne z natychmiastową wypłatą kredytu. Oprócz tego, że należy doliczyć wspomniane wyżej dwa tygodnie na odstąpienie od umowy, to zazwyczaj przed wypłatą pieniędzy bank życzy sobie, aby były spełnione jakieś określone warunki.
W przypadku kredytu hipotecznego może to być okazanie dodatkowych dokumentów, kontrola na budowie – jeśli jest to nieruchomości dopiero budowana prze dewelopera czy z kolei w przypadku mieszkania z rynku wtórnego – podpisanie aktu notarialnego.