Za 3 miesiące może zabraknąć pieniędzy na dopłaty MdM!
Program MdM cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ale niestety za 3 miesiące może zabraknąć pieniędzy na dopłaty. W tym roku przeznaczono na nie 730 mln zł, z czego połowa zarezerwowana jest dla wniosków z roku 2015.
Można już pokusić się o pewne podsumowanie programu Mieszkanie dla Młodych, ponieważ działa on już 2 lata. Z początku wydawało się, że MdM stanie się porażką, jeśli chodzi o wsparcie państwa w dopłacie do wkładu własnego, ponieważ w 2014 roku wykorzystano tylko niewielką część środków przeznaczonych na program. Potem było już jednak tylko lepiej. We wrześniu 2015 roku podwyższona została wysokość dopłat, co sprawiło, że pojawiło się więcej chętnych. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku złożono wnioski na kwotę 364 mln zł. Część z nich zostanie właśnie zrealizowana z tegorocznej puli MdM.
Na jak długo wystarczy pieniędzy z MdM-u w 2016 roku?
Warto podkreślić, że w ciągu trzech ostatnich miesięcy 2015 roku wykorzystano taką kwotę, jaka została jeszcze do użycia w budżecie 2016 programu Mieszkanie dla Młodych. Gdyby utrzymało się takie tempo, już na początku kwietnia br. mogłoby zabraknąć środków na dopłaty w ramach MdM-u i pojawiłby się poważny problem. Wnioski byłyby realizowane dopiero w kolejnych latach. Oczywiście nie musi tak się stać, ponieważ początek każdego roku z reguły charakteryzuje się małą aktywnością na rynku nieruchomości. To jednak nie jedyne czynniki, jaki mogą wpłynąć na zahamowanie dynamiki wykorzystania środków z MdM-u.
Nie można zapominać, że od tego roku wzrósł poziom obowiązkowego wkładu własnego, a do tego pojawił się podatek bankowy, który może sprawić, że kredyty hipoteczne będą trudniej dostępne. A zaciągnięcie takiego kredytu jest konieczne do uzyskania dopłaty w ramach MdM-u.
Warunki programu MdM
Warto w tym miejscu przypomnieć, że beneficjent musi spełnić określone warunki, żeby otrzymać pieniądze z programu Mieszkanie dla Młodych. Przede wszystkim należy zaciągnąć kredyt na minimum 50% wartości nieruchomości i to na co najmniej 15 lat. Dopłatę można przeznaczyć tylko na zakup pierwszego w życiu mieszkania, chociaż nie dotyczy to osób wychowujących co najmniej troje dzieci. Nie można mieć więcej niż 35 lat (poza osobami wychowującymi minimum trójkę dzieci; w przypadku małżeństw wystarczy że tylko 1 z partnerów spełni warunek wiekowy), mieszkanie nie może być większe niż 75 m2 (przy trójce dzieci – 85 m2), a dom – 100 m2 (110 m2 z trójką dzieci). Nie można także zapominać o limicie ceny nieruchomości wyznaczonym dla danego rejonu Polski.