MdM: już niedługo dopłata nie wystarczy na wkład własny
Program MdM ma na celu wsparcie młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania na kredyt poprzez dofinansowanie. Zmiany przepisów dotyczących kredytów hipotecznych sprawiają jednak, że niedługo dopłata może nie wystarczyć na pokrycie wkładu własnego.
Od 1 stycznia 2015 roku zmianie uległa wysokość obowiązkowego wkładu własnego. Wcześniej, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny, wystarczyło posiadać 5% wartości nieruchomości. Teraz kredytobiorcy muszą dysponować środkami własnymi przynajmniej w wysokości 10%. Przynajmniej w teorii.
Wsparcie w MdM
Program MdM miał być rozwiązaniem dla młodych ludzi chcących kredytem hipotecznym sfinansować zakup mieszkania. Zakłada on dopłatę:
- 10% dla singli lub bezdzietnych małżeństw – przy maksymalnej powierzchni mieszkania do 75 m2, dofinansowanie można otrzymać tylko do 50 m2,
- 15% dla rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem - maksymalna powierzchnia mieszkania, jaką można kupić to 75 m2, dopłata do 50 m2,
- 15% + 5% dla rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem, w których w ciągu 5 lat po przystąpieniu do programu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko - maksymalna powierzchnia mieszkania jaką można kupić - 85 m2, dofinansowanie tylko do 50 m2.
Problem z wkładem własnym
W rzeczywistości jednak rządowe wsparcie nie zawsze wystarczy na pokrycie wymaganego przez bank wkładu własnego. Jest tak, np. w przypadku Banku BPS. Udziela on preferencyjnych kredytów na kwotę nie większą niż 80% wartości nieruchomości. W związku z tym wkład własny nie może być mniejszy niż 20%.
Tylko 10 banków było w 2014 roku skłonnych udzielać kredytów z 5% wkładem, a 2 instytucje wymagały zawsze dużo wyższego wkładu własnego, bo aż 20%.
Dodatkowo wsparcie z MdM–u będzie za niskie także w sytuacji, gdy wnioskujący o dopłatę nie ma dzieci, a kupowane przez niego mieszkanie będzie większe niż 50 m2. W ramach programu możemy kupić mieszkanie o maksymalnej powierzchni 85 m2. Dopłata będzie jednak wypłacona jedynie dla 50 m2.
Pamiętajmy przy tym, że za rok, by uzyskać kredyt hipoteczny, trzeba będzie posiadać 15%, a w 2017 już 20% wartości nieruchomości. Jest to więc ostatni rok, gdy dofinansowanie z MdM-u będzie w stanie zaspokoić w całości wkład własny w przypadku rodzin bezdzietnych.