MdM zacznie faworyzować duże rodziny
Program Mieszkanie dla Młodych pomaga młodym ludziom w uzyskaniu kredytu na zakup własnego mieszkania. Zarzuca się mu jednak niedostosowanie do potrzeb rodzin najbardziej potrzebujących wsparcia finansowego - czyli rodzin wielodzietnych. Już niedługo jednak program zacznie oferować im więcej.
Poprzednikiem programu rządowego Mieszkanie dla Młodych, był program Rodzina na Swoim. W początkowym okresie funkcjonowania tego programu zainteresowanie nim było umiarkowane. Podobnie jest teraz z zainteresowaniem kredytami MdM.
W 2014 roku wykorzystano tylko 40 proc. środków przeznaczonych na ten cel. Prawda jest też taka, że również ustawa regulująca przepisy przystąpienia do tego programu, niestety nie jest doskonała i wymaga wielu poprawek. Chociażby zapisy ograniczające wiek kredytobiorcy, dotyczące tylko rynku pierwotnego oraz niskich limitów.
Wprowadzenie nadchodzących zmian w programie ma na celu zwiększenie popularności MdM-u, a przede wszystkim wyeliminowanie niedociągnięć, których niestety nie zdołano uniknąć. Tak jak było w przypadku Rodziny na Swoim, gdzie dopiero nowelizacja ustawy pozwoliła na ubieganie się o kredyty z dopłatami przez osoby samotne.
W 2014 r. rodziny z przynajmniej jednym dzieckiem miały zapewnione większe dopłaty do kredytu. Już niedługo rodziny posiadające co najmniej dwoje podopiecznych będą mogły liczyć na zwiększenie dopłat do 20-25 proc. Nie zmienią się natomiast dopłaty w przypadku rodzin wychowujących jedno dziecko oraz osób samotnych.
Zmiany w programie MdM dotyczą także dofinansowania mieszkań powstałych w wyniku przebudowy oraz adaptacji nieruchomości. Dotychczas dopłaty z MdM-u dotyczyły tylko rynku pierwotnego. Do kredytu w ramach programu będą też mogły przystąpić wspólnie osoby niespokrewnione, dzięki czemu szansę na skorzystanie z dopłat zyskają osoby ze zbyt niską zdolnością kredytową, by mogły liczyć na kredyt hipoteczny bez wsparcia osób trzecich.