Ostatnia aktualizacja danych:

Zmiany w programie MdM - czy czeka nas rewolucja?

W związku ze zbyt małym zainteresowaniem dopłatami w ramach programu MdM rząd zdecydował się wprowadzić zmiany, które mają zwiększyć dostępność mieszkań dla rodzin wielodzietnych. Czy będą mieć charakter rewolucyjny?

Program Mieszkanie dla Młodych ma na celu wsparcie młodych ludzi kupujących swoje pierwsze lokum. Od początku jego działania, czyli do stycznia 2014 roku, do końca lutego udzielono ok 16,2 tys. kredytów w ramach dopłaty wkładu własnego na kwotę ok 372 mln zł, a wypłacono ok 252 mln złotych.

Mieszkanie ze spółdzielni

Pierwsza zmiana w programie MdM będzie dotyczyła osób, które chcą zakupić mieszkanie od spółdzielni. Z dopłaty MdM będą mogli skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą umowę na budowę mieszkania, jakie będzie dopiero budowane.

W chwili obecnej przepisy umożliwiają otrzymanie dofinansowania tylko nabywcom kupującym mieszkanie od spółdzielni na zasadach deweloperskich lub lokal wybudowany i rozliczony na rzecz członków spółdzielni.

Powierzchnia i wysokość dofinansowania

Druga zmiana w ustawie o MdM-ie dotyczyć ma zwiększenia powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona wysokość wsparcia dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci. Przewidywane jest zwiększenie z 50 m2 do 65 m2 powierzchni mieszkaniowej, dzięki temu wzrośnie dofinansowanie do 30%.

Kolejna modyfikacja to ustalenie wyższych parametrów procentowych. Zmiana ta dotyczy, przede wszystkim, rodzin i osób mających więcej niż jedno dziecko. Single i rodziny z dwójką dzieci, które do tej pory mogły liczyć na 15% dopłaty w ramach MdM, po zmianie dostaną 20%. W przypadku rodzin z trójką dzieci i więcej do tej pory dofinansowanie wynosiło także 15%, po zmianach może wynieść nawet 30%.

Bez limitu wieku

Ustawodawca chce również zrezygnować z warunku pierwszego mieszkania i limitu wieku, choć tylko w przypadku rodzin wielodzietnych. Po tych zmianach z MdM będą mogły skorzystać single i rodziny z trójką dzieci posiadające mieszkanie, ale chcące zakupić większe. Takich osób nie będzie także dotyczył limit wieku, który w tej chwili wynosi 35 lat.

Zdolność kredytowa i wcześniejsza spłata

Zmiany wychodzą również naprzeciw osobom nieposiadającym zdolności kredytowej. W tej chwili taka osoba, by zwiększyć swoje szanse na dopłatę MdM, może dołączyć do umowy kredytowej najbliższą rodzinę, czyli rodziców, rodzeństwo, ojczyma, macochę lub teściów. Modyfikacja ustawy zakłada zlikwidowanie ściśle określonego kręgu osób mogących wesprzeć kredytobiorcę. Po zmianach do kredytu wspólnie będą mogli przystąpić także osoby niespokrewnione, np. partnerzy.

Nie tylko na budowę, ale i przebudowę

Zmianie ulegną przepisy dotyczące dofinansowania wkładu własnego do nabycia lokalu, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji. To pozwoli skorzystać z dopłaty osobom, które zaadaptowały lub przebudowały budynki niemieszkalne, strychy i stare kamienice.

Kary za wcześniejszą spłatę

Kolejna modyfikacja w MdM ma na celu wyeliminowanie przypadków, gdy kredytobiorca zaciągał kredyt tylko po to, żeby skorzystać z programu. Gdy w ciągu 5 lat od zakupu lokalu i ustanowienia na nim własności zostanie dokonana wcześniejsza spłata całości lub części kredytu w wysokości większej niż przyznane dofinansowanie, kredytobiorca będzie musiał zwrócić część dopłaty wkładu własnego.

Opinie

Co o tym sądzisz? Bądź pierwszy i wyraź swoją opinię!
Dodaj opinię


Kod antyspamowy
Odśwież

  • 4 powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

    Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, musimy złożyć szereg dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa sprawdza naszą wiarygodność i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki. Czasami z różnych przyczyn bank odmawia udzielenia kredytu. Oto 4 najczęściej występujące powody odrzucenia...»

  • Jak wynegocjować niższą marżę?

    Przeglądając oferty kredytów, porównujemy wysokość oprocentowania, aby wybrać ten, który będzie dla nas najtańszy. Najczęściej jednak banki reklamując swoje pożyczki, promują ofertę poglądową, natomiast to, jakie warunki zostaną zaproponowane klientowi, zależy od kilku czynników. W jaki sposób...»

  • Jak dostać tańszy kredyt na mieszkanie?

    Kredyt hipoteczny to zobowiązanie opiewające na wysoką kwotę i stanowiące sposób na sfinansowanie mieszkania. Tego rodzaju zobowiązania są jednymi z najdroższych, ponieważ są zaciągane na długi okres, przez co zwiększają się koszty całego zadłużenia. W jaki sposób można uzyskać tańszy kredyt...»

Oblicz wysokość dofinansowania

Kalkulator dopłat w programie
MDM

m2
PLN
PLN
PLN
lat
%

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Wybierz najkorzystniejszą
ofertę dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

  • Pożyczka gotówkowa a hipoteczna

    Banki oprócz szerokiej oferty pożyczek gotówkowych proponują sowim klientom produkt bardzo do nich podobny – pożyczkę hipoteczną. Czym jest i na czym polega różnica? Pożyczka gotówkowa to produkt przeznaczony dla tych klientów, którzy w krótkim czasie chcą zasilić swój domowy budżet. Środkami z...»

  • Terminy wykonywania przelewów

    Wygląda na to, że najważniejszą sprawą związaną z kontem w banku, poza oczywistym oszczędzaniem pieniędzy, są przelewy. Dzięki nim możemy bez problemu rzeczywiście zarządzać naszymi środkami. Aby nasz „nadzór” był pełniejszy, warto wiedzieć, kiedy nasze przelewy zostaną wykonane. Na początek mała...»

  • Ranking pożyczek gotówkowych

    Potrzebujesz pieniędzy na szybkie wydatki? Skorzystaj z oferty bankowych pożyczek gotówkowych, z których środki możesz przeznaczyć na dowolny cel! Oto najlepsze kredyty gotówkowe. Przyjęliśmy, że kwota kredytu gotówkowego to 5 tys. złotych a okres spłaty to 60 miesięcy. Na pierwszym miejscu w...»