Zmiany w programie MdM - czy czeka nas rewolucja?
W związku ze zbyt małym zainteresowaniem dopłatami w ramach programu MdM rząd zdecydował się wprowadzić zmiany, które mają zwiększyć dostępność mieszkań dla rodzin wielodzietnych. Czy będą mieć charakter rewolucyjny?
Program Mieszkanie dla Młodych ma na celu wsparcie młodych ludzi kupujących swoje pierwsze lokum. Od początku jego działania, czyli do stycznia 2014 roku, do końca lutego udzielono ok 16,2 tys. kredytów w ramach dopłaty wkładu własnego na kwotę ok 372 mln zł, a wypłacono ok 252 mln złotych.
Mieszkanie ze spółdzielni
Pierwsza zmiana w programie MdM będzie dotyczyła osób, które chcą zakupić mieszkanie od spółdzielni. Z dopłaty MdM będą mogli skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą umowę na budowę mieszkania, jakie będzie dopiero budowane.
W chwili obecnej przepisy umożliwiają otrzymanie dofinansowania tylko nabywcom kupującym mieszkanie od spółdzielni na zasadach deweloperskich lub lokal wybudowany i rozliczony na rzecz członków spółdzielni.
Powierzchnia i wysokość dofinansowania
Druga zmiana w ustawie o MdM-ie dotyczyć ma zwiększenia powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona wysokość wsparcia dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci. Przewidywane jest zwiększenie z 50 m2 do 65 m2 powierzchni mieszkaniowej, dzięki temu wzrośnie dofinansowanie do 30%.
Kolejna modyfikacja to ustalenie wyższych parametrów procentowych. Zmiana ta dotyczy, przede wszystkim, rodzin i osób mających więcej niż jedno dziecko. Single i rodziny z dwójką dzieci, które do tej pory mogły liczyć na 15% dopłaty w ramach MdM, po zmianie dostaną 20%. W przypadku rodzin z trójką dzieci i więcej do tej pory dofinansowanie wynosiło także 15%, po zmianach może wynieść nawet 30%.
Bez limitu wieku
Ustawodawca chce również zrezygnować z warunku pierwszego mieszkania i limitu wieku, choć tylko w przypadku rodzin wielodzietnych. Po tych zmianach z MdM będą mogły skorzystać single i rodziny z trójką dzieci posiadające mieszkanie, ale chcące zakupić większe. Takich osób nie będzie także dotyczył limit wieku, który w tej chwili wynosi 35 lat.
Zdolność kredytowa i wcześniejsza spłata
Zmiany wychodzą również naprzeciw osobom nieposiadającym zdolności kredytowej. W tej chwili taka osoba, by zwiększyć swoje szanse na dopłatę MdM, może dołączyć do umowy kredytowej najbliższą rodzinę, czyli rodziców, rodzeństwo, ojczyma, macochę lub teściów. Modyfikacja ustawy zakłada zlikwidowanie ściśle określonego kręgu osób mogących wesprzeć kredytobiorcę. Po zmianach do kredytu wspólnie będą mogli przystąpić także osoby niespokrewnione, np. partnerzy.
Nie tylko na budowę, ale i przebudowę
Zmianie ulegną przepisy dotyczące dofinansowania wkładu własnego do nabycia lokalu, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji. To pozwoli skorzystać z dopłaty osobom, które zaadaptowały lub przebudowały budynki niemieszkalne, strychy i stare kamienice.
Kary za wcześniejszą spłatę
Kolejna modyfikacja w MdM ma na celu wyeliminowanie przypadków, gdy kredytobiorca zaciągał kredyt tylko po to, żeby skorzystać z programu. Gdy w ciągu 5 lat od zakupu lokalu i ustanowienia na nim własności zostanie dokonana wcześniejsza spłata całości lub części kredytu w wysokości większej niż przyznane dofinansowanie, kredytobiorca będzie musiał zwrócić część dopłaty wkładu własnego.