Za pieniądze z MdM-u nie wykończysz mieszkania
Kredyt hipoteczny z dofinansowaniem, oferowany w ramach współpracy banków z BGK, wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla zakupu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Niestety, za pieniądze z MdM-u beneficjent nie wykończy mieszkania. Co zatem powinien zrobić, gdy nie posiada własnych oszczędności?
Z początkiem zeszłego roku na rynku usług finansowych pojawił się nowy produkt, którym jest kredyt hipoteczny z dotacją dla młodych ludzi. I choć początkowo w ramach programu kredytu udzielały tylko dwa banki, o tyle pod koniec zeszłego roku było już ich czternaście. O ile kredyt z dotacją MdM, wydaje się być dla wielu młodych światełkiem w tunelu do pozyskania własnego lokum, o tyle niektóre z zapisów ustawy regulującej szczegółowo program Mieszkanie dla Młodych są dla kredytobiorców mało atrakcyjne. O czym mowa?
Dotacja - tak, ale nie na wykończenie mieszkania
Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, potencjalny kredytobiorca musi spełnić określone w ustawie warunki. Dotyczą one nie tylko wieku kredytobiorców, ale również stanu mieszkania czy sposobu spożytkowania środków pozyskanych w ten sposób. I tu pojawia się "ale", ponieważ w świetle wspomnianych zapisów, środki z dotacji mogą być przeznaczone jedynie na zakup pierwszego mieszkania. A to wyklucza ich wykorzystanie na wykończenie nabywanego lokum. Tego rodzaju zapis może być problemem w przypadku młodych ludzi, którzy na ogół nie dysponują jeszcze znacznymi oszczędnościami.
Wykończenie mieszkania to niemały koszt, sięgający rzędu nawet 40-60 tysięcy złotych. Skąd zatem młody człowiek ma zdobyć potrzebne mu środki? Banki i na to znalazły sposób.
Drugi kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania
Sposobem na skuteczną pomoc beneficjentom dotacji dla młodych ludzi może okazać się drugi kredyt. Dzięki temu klient pozyska nie tylko preferencyjny kredyt na zakup swojego wymarzonego, własnego M, ale również środki na jego wykończenie. Problemem będzie jednak zdolność kredytowa, która musi pozwolić na spłacanie dwóch rat jednocześnie. Banki niechętnie też udzielają kredytów w bliskich odstępach czasu - zwykle między uzyskaniem jednego a wnioskowaniem o drugi muszą minąć 3 miesiące.
Wszelkie informacje na temat dotacji MdM, a także listę banków udzielających tego rodzaju zobowiązania, można znaleźć na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.
Podstawę prawną stanowią przepisy ustawy z 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2013 r., poz. 130), a w szczególności art. 6 ust. 1 pkt 1, określający jednoznacznie, że kredyt z dotacją MdM może być udzielony wyłącznie na zakup mieszkania.