Projekt nowelizacji MdM: im więcej dzieci, tym lepiej
Rok 2014 przyniósł jedynie 2200 zaakceptowanych wniosków w programie MdM. Wydano tylko 207 mln zł z przeznaczonych na ten cel 600 mln zł. Tak małe zainteresowanie wymusiło decyzję o przygotowaniu nowelizacji ustawy o MdM. Zgodnie z nowym projektem - im więcej beneficjenci będą posiadali dzieci, tym większą pomoc zyskają.
Bank Gospodarstwa Krajowego, który nadzoruje program MdM, przedstawił interesujące dane na temat wnioskodawców. Wynika z nich, że w 2014 roku:
- blisko 52% wniosków w MdM składali single,
- prawie 25% stanowiły małżeństwa nieposiadające dzieci,
- ponad 16% rodzin miało jedno dziecko,
- rodziny z dwójką dzieci to już znikomy odsetek, bo jedynie 3%.
Trudno w tym zestawieniu znaleźć rodziny wielodzietne.
Nowelizacja ma rozwiązać ten problem. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce, by limit wieku 35 lat nie dotyczył rodzin z co najmniej trójką dzieci, jak również osób samotnych z taką samą liczbą wychowanków. Zmiana ta zyskała akceptację w kręgach rządowych.
Większe dopłaty i większe mieszkania
Nowelizacja będzie również korzystna pod względem wysokości dofinansowania. Osoby posiadające dwójkę dzieci nie dostaną tylko 15% wsparcia, ale 20%. Przy trójce dzieci będzie to już poziom 30%. Przypomnijmy, że do tej pory było 15%, a więc dofinansowanie wzrośnie w tym wypadku dwukrotnie.
Zmiany dotkną również powierzchni mieszkań i domów. Limit nie będzie już wynosił 50m2, ale 65 m2.
Ministerstwo dostrzegło również częsty problem większych rodzin, które z powodu braku środków musiały zajmować mniejsze mieszkania. Teraz według projektu będzie można dostać dofinansowanie w MdM nawet posiadając już mieszkanie, gdy rodzina będzie chciała zakupić większe, odpowiednie dla liczby osób w gospodarstwie domowym.
Pozytywna reakcja
Dotychczasowe propozycje ministerstwa są pozytywnie oceniane przez ekspertów. Wskazuje się, że nowelizacja prawa może być ważnym impulsem w rozwoju programu Mieszkanie dla Młodych. Szczególnie zniesienie limitu wieku postrzegane jest jako ważna zmiana.
Warto przypomnieć, że rządowy program Mieszkanie dla Młodych wystartował w 2014 roku i ma potrwać do 2018 roku. Każdego roku przyznawana jest inna kwota na ten cel. W br. jest to 715 mln, czyli więcej niż w roku poprzednim. Nowelizacja ustawy o MdM może sprawić, że więcej z tych pieniędzy zostanie wykorzystanych. Na zmianę prawa musimy jednak jeszcze poczekać. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekonuje, że nowe zasady wejdą w życie w połowie br.