Najnowsze informacje o MdM
Ustawa dotycząca programu Mieszkanie dla Młodych została uchwalona. Czego mogą spodziewać się kredytobiorcy?
27 września br. została uchwalona ustawa dotycząca rządowego programu pomocy Mieszkanie dla Młodych, która wejdzie w życie wraz z początkiem nowego roku. Sejm odrzucił jednak poprawki do niej – co to oznacza?
Tylko rynek pierwotny
Najbardziej kontrowersyjny zapis projektu – dotyczący dopłat tylko do nieruchomości z rynku pierwotnego – pozostał w niezmienionej formie. Oznacza to, że na rządową pomoc będą mogli liczyć jedynie kredytobiorcy, którzy zdecydują się na zakup nowej nieruchomości, prosto od dewelopera.
Nie jest to dobra informacja dla osób preferujących zakup mieszkań „z drugiej ręki”, często nie z wyboru lecz z konieczności. Krytyczne wobec programu głosy mówią, że zapis taki powstał nie w celu faktycznej pomocy młodym ludziom, a jedynie po to by wspierać deweloperów i ożywić rynek nowych mieszkań w Polsce.
Domy włączone do programu
Do programu włączono natomiast możliwość dofinansowania zakupu domu – jednak jak wspomniane zostało wcześniej, tylko z rynku pierwotnego, nie odkupionego lub wybudowanego samodzielnie. Trzeba również pamiętać, że nabywany dom może mieć maksymalnie 110 m2 (jeśli w rodzinie jest troje dzieci, w innym przypadku jedynie 100 m2), ale dopłata obejmie, podobnie jak w przypadku mieszkań, tylko 50 m2.
To jakie limity cenowe będą obowiązywać w początkowej fazie programu będzie wiadomo już w najbliższych dniach. Wiadomo natomiast, że jeśli przekroczone zostaną ustalone na dany rok limity środków przeznaczonych na wsparcie, banki będą musiały okresowo, do kolejnego roku, wstrzymywać udzielanie tego typu kredytów.