MdM a nieruchomość w spadku
Mieszkanie dla Młodych to program dopłat rządowych, którego celem jest wsparcie finansowe młodych osób w zdobyciu własnego, wymarzonego mieszkania. Projekt ten opiera się na jasno określonych przepisach. W związku z tym nie każdy otrzyma dofinansowanie. Czy do MdM-u może przystąpić beneficjent posiadający nieruchomość otrzymaną w spadku?
Jak sama nazwa wskazuje, MdM jest programem skierowanym do młodych ludzi. O dofinansowanie mogą się starać tylko osoby, które nie skończyły 35 roku życia.
Warunki uczestnictwa w MdM-ie
Główną zasadą przystąpienia do MdM-u jest właśnie ograniczenie wiekowe. W przypadku, gdy tylko jeden z małżonków ma więcej niż 35 lat, wtedy i tak mogą oni skorzystać z tego dofinansowania. Decydując się na uczestnictwo w MdM-ie, beneficjenci programu muszą mieć świadomość, że mogą nabyć tylko mieszkanie na rynku pierwotnym o powierzchni do 75 m. kw., w przypadku domu jednorodzinnego - do 100 m kw. Metraż ten może być większy tylko wtedy, gdy w rodzinie jest troje lub więcej dzieci.
Uczestnik programu musi także liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Zaciągnięty kredyt powinien stanowić minimum 50% ceny mieszkania i być spłacany co najmniej 15 lat. Dodatkowo koszt lokalu musi mieścić się w wyznaczonych limitach.
Posiadanie mieszkania a MdM
Przepisy programu MdM bardzo wyraźnie precyzują sprawę posiadania innych nieruchomości przez osoby wnioskujące o uczestnictwo w tym projekcie. Według regulaminu, do dnia nabycia lokalu z pomocą MdM-u kredytobiorca czy współkredytobiorcy nie mogą być posiadaczami innych mieszkań, budynków mieszkalnych jednorodzinnych czy też spółdzielczych lokali.
W sytuacji, gdy któreś z małżonków jest właścicielem części mieszkania, wtedy przysługuje im udział w nieruchomości. Ustawa mówi, że tylko osoby posiadające cały lokal „na własność” są wyłączone z programu MdM. Podobnie, jeśli otrzymaliśmy w spadku ułamkową część mieszkania - nie dyskwalifikuje nas to, gdy chcemy skorzystać z dopłaty w ramach MdM-u.
Osoby lub małżeństwa biorące udział programie MdM nie mogą przez 5 lat kupionego lokalu wynajmować, użyczać ani sprzedać, inaczej będą musiały oddać część dopłaty. Tak samo jest w przypadku, gdy jeden z współmałżonków stanie się właścicielem innej nieruchomości w ciągu tego okresu. Jedyny wyjątek stanowi nieruchomość odziedziczona, w takiej sytuacji nie musimy oddawać dofinansowania.