Od czego zależy dofinansowanie w programie MdM?
Program Mieszkanie dla Młodych zastąpił inny rządowy projekt wsparcia w zakupie mieszkań na kredyt, Rodzinę na Swoim. Obecny program to szansa dla tych kredytobiorców, którzy nie posiadają obowiązkowego wkładu własnego. Sprawdźmy, od czego zależy dofinansowanie w ramach MdM-u.
Program Mieszkanie dla Młodych został przygotowany jako forma wsparcia pieniężnego dla osób zakupujących własny lokal mieszkalny. Zanim przeanalizujemy, od jakich czynników zależy wielkość dopłat, kilka słów o samym programie.
MdM nie dla każdego
Program jest skierowany, jak sama nazwa wskazuje, do młodych osób. Dokładnie tych, które nie ukończyły 35 lat, zarówno do małżeństw, jak i do singli. W przypadku małżeństw tylko jedna z osób musi spełniać warunek wiekowy.
Ideą tego programu było wsparcie przy zdobyciu obowiązkowego wkładu własnego, który od przyszłego roku wzrasta z 5% do 10%, zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansów. Program MdM wszedł w życie w br. i będzie kontynuowany do roku 2018.
Program dotyczy mieszkań z rynku pierwotnego. Kredyt na ich zakup musi pokrywać co najmniej 50% ceny przy kredytowaniu nie krótszym niż 15 lat. Oczywiście nie ma przeszkód, żeby do umowy dołączyć współkredytobiorcę. Mieszkanie nie może być większe, niż 75 m2, a dom jednorodzinny: niż 100 m2. Jeśli posiadamy co najmniej 3 dzieci, metraż zwiększa się: dla mieszkań – do 85 m2, a dla domów – do 110 m2.
Trzeba również pamiętać, że nabywca mieszkania musi odstąpić od umowy, gdy w okresie 5 lat od kupienia lokalu, sprzeda go. Wtedy kwotę dofinansowania należy zwrócić. Wielkość zwrotu liczona jest proporcjonalnie do liczby miesięcy, jakie pozostały do końca tego 5-letniego kresu.
Wielkość dofinansowania
Oczywiście wielkość otrzymanej dopłaty nie jest stała i zależy od kilku czynników. Wsparcie można uzyskać do maksymalnie 50 m2, ale nie więcej, niż wynosi rzeczywista powierzchnia użytkowa mieszkania.
Na wysokość dopłaty wpływ mają również dzieci lub ich brak. Osoby samotne oraz małżeństwa nieposiadające dzieci otrzymają 10%. Na więcej mogą liczyć beneficjenci programu, którzy wychowują przynajmniej jedno dziecko. W takim przypadku dopłata wzrasta do 15%. To jednak nie wszystko. Na kolejne 5% można liczyć, gdy w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie lub kolejne dziecko. To samo odnosi się do dzieci przysposobionych.
Dopłata zależy także od średniego wskaźnika określonego dla lokalizacji, w której znajduje się mieszkanie.