Jakie mieszkanie zakwalifikuje się do MdM-u?
Chcąc wspomóc się w gromadzeniu oszczędności na wkład własny, niezbędny przy kredycie hipotecznym, warto uwzględnić rządową pomoc pieniężną w ramach programu MdM. Jakie mieszkanie można kupić z dofinansowaniem?
Od 1 stycznia 2014 r. do końca 2018 r. trwać będzie rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych, Mieszkanie dla Młodych. W ramach tego programu osobom kupującym swoje pierwsze mieszkanie państwo zapewnia pomoc finansową. Wszystko, o ile zostaną spełnione pewne warunki. Z dopłaty może skorzystać osoba w wieku poniżej 35 lat, a w przypadku małżeństwa decyduje wiek młodszego małżonka. Program obejmuje wyłącznie zakup mieszkania na rynku pierwotnym o powierzchni nie przekraczającej 75 m2 lub domu jednorodzinnego do 100 m2. Uprzywilejowane są w tym względzie rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci - wówczas w przypadku nabycia domu, limit powierzchni użytkowej lokalu zwiększa się do 110 m2, a w przypadku mieszkania: do 85 m2.
Kolejnym warunkiem rządowej dopłaty w ramach Mieszkanie dla Młodych jest zaciągnięcie kredytu na okres minimum 15 lat. Ponadto cena kupowanego mieszkania lub domu nie może przekroczyć wskaźnika, jaki jest określony na danej lokalizacji. W programie istotne jest to, że nie ma żadnego wymogu w zakresie uzyskiwanych zarobków, a zatem należy spełnić wyłącznie wymagania co do zdolności kredytowej, określone przez bank kredytujący.
Program Mieszkanie dla Młodych polega na dofinansowaniu wkładu własnego na zakup wspomnianych powyżej rodzajów nieruchomości. Wysokość pomocy uzależniona jest od kilku czynników. Na 10-procentową dopłatę mogą liczyć osoby, które są samotne lub małżeństwa nieposiadające dzieci. Kwota ta będzie naliczona od powierzchni użytkowej do 50 m2 kupowanego mieszkania. Małżeństwa wychowujące jedno dziecko mogą otrzymać 15% dopłaty. Dodatkowe 5% dofinansowania przeznaczone jest dla osób, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu nieruchomości, urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.
Wysokość dofinansowania przeliczana jest procentowo od wartości odtworzeniowej kupowanego mieszkania na rynku pierwotnym lub domu jednorodzinnego, ustalonej w oparciu o wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego dla danego województwa, a także rzeczywistej powierzchni użytkowej wybranego przez nas lokalu. Będzie ona zatem odpowiadać iloczynowi powierzchni użytkowej mieszkania i obowiązującej wartości wskaźnika.
Aby skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych, należy udać się do placówki banku, w którym dostępna jest ta oferta. Z aktualną listą banków uczestniczących w programie można zapoznać się na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.