Mieszkania w wieżowcach - czy opłaca się kupować na ostatnim piętrze?
Mieszkanie na ostatnim piętrze wieżowca może być atrakcyjne ze względu na piękny widok z okna czy balkonu, ale może wiązać się z kilkoma niedogodnościami.
Wśród atutów mieszkań na ostatnich piętrach wieżowców jest na pewno widok. To właśnie w pierwszej kolejności przychodzi do głowy każdemu. Nie da się ukryć, że pod względem widoku ostatnie piętro wysokiego bloku nie ma sobie równych. Kolejny atut to na pewno cisza i spokój – wszak hałas z poziomu ulicy do nas tak wysoko nie docierają. Mieszkania w wieżowcach zapewniają także najwyższe poczucie prywatności. Jeśli właśnie na tym nam zależy, to ostatnie piętro jest wyborem dla nas. Do plusów należy zaliczyć na pewno zwykle większy taras bądź balkon, a także skosy, panoramiczne okna i podniesiony sufit. To wszystko razem składa się na bardzo pozytywny obraz. Jak jednak wspomnieliśmy wcześniej, mieszkanie na ostatnim piętrze wieżowca to nie tylko plusy. Jakie są więc minusy?
Minusy w takim wypadku są zwykle bardziej prozaicznego autoramentu. Mamy tu na myśli w pierwszej kolejności duże wahania temperatury, niższe ciśnienie wody, a także niezadaszony balkon. Takie trudności mogą nam rzeczywiście utrudnić życie i sprawdzić zwłaszcza w naszym klimacie, że mieszkanie zlokalizowane wysoko nie okaże się tak korzystne, jak myśleliśmy. Dodatkowo dochodzi jeszcze jeden problem: w razie awarii windy mamy o wiele dłuższą drogę do pokonania niż mieszkający niżej. Trzeba w tym miejscu jednak zaznaczyć, że powyższe problemu to raczej specyfika starszego budownictwa. W nowszym są one praktycznie nieobecne.
Jeśli chodzi o ceny mieszkań na ostatnim piętrze, to są one uzależnione od standardu, lokalizacji i oczywiście miasta. Przykładowo cena 1 metra kwadratowego mieszkania w wieżowcu w Warszawie może być nawet 4-krotnie wyższa niż w Lublinie.