Plusy i minusy kredytów w programie MdM
Mieszkanie dla Młodych, jak każdy inny program rządowy, nie jest pozbawione wad. Jakie są zatem minusy MdM-u i czy przesłaniają korzyści, jakie płyną z uczestnictwa w programie?
Program MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych, to rządowy program mający na celu dofinansowywanie kupna nowych mieszkań przez rodziny i osoby w wieku poniżej 35 lat. Program ma niewątpliwe zalety, ale jak każde takie przedsięwzięcie, nie został pozbawiony wad.
Wśród zalet programu należy wymienić na pewno wysokie dofinansowanie, na jakie mogą liczyć uczestnicy. Można ubiegać się nawet o pomoc w wysokości 15 proc. wartości kupowanego mieszkania oszacowanej na podstawie ustalonych w programie przeliczników. 15 proc. to kwota, jaką mogą uzyskać osoby, które wychowują przynajmniej jedno dziecko. Warto podkreślić że uczestnicy programu mogą ubiegać się o pomoc finansową bez większych utrudnień. Kluczem jest tutaj odpowiednio szybkie aplikowanie, a także znalezienie mieszkania, które będzie spełniać wymagania regulaminu programu. Pomoc finansowana jest udzielana przez banki, które świadczą kredyty w ramach MdM-u. Pieniądze pochodzą od Banku Gospodarstwa Krajowego.
Dla młodych osób korzystanie z pomocy finansowej w ramach MdM-u jest proste, wygodne i łatwe. Nie trzeba wiele papierkowej roboty – wystarczy działać zgodnie z regulaminem, aby jako singiel, rodzina bez dzieci lub rodzina z dziećmi uzyskać pomoc finansową. Pomoc jest uzależniona od naszej sytuacji, ale średnio sięga poziomu 10 proc. wartości mieszkania (obliczonej zgodnie z zasadami programu).
Oczywiście program Mieszkanie dla Młodych to nie tylko plusy. Wśród minusów na pewno należy wymienić wciąż zmieniające się wysokości limitów cen metra kwadratowego mieszkań na określonych obszarach. To może sprawiać trudności osobom, które szukają odpowiedniego lokum i pragną otrzymać dofinansowanie. Inną wadą programu są dość restrykcyjne wymogi. Chodzi tu mianowicie o to, że w okresie 5 lat uczestnik programu, który spłaca kredyt z dofinansowaniem, nie może sprzedać ani wynająć mieszkania. Nie może też nabyć w tym czasie żadnej innej nieruchomości. Jeśli nie spełni tych warunków, będzie musiał zwrócić otrzymaną z BGK pomoc.
Reasumując, jak w przypadku każdego programu tego typu, Mieszkanie dla Młodych ma swoje plusy i minusy. Zalety przysłaniają jednak wady, a rosnąca liczba mieszkań, które spełniają kryteria programu sprawia, że zainteresowani mogą jeszcze łatwiej skorzystać z pomocy, jaką oferuje ten program.