Koszty kredytu hipotecznego
Oprocentowanie kredytu to podstawowy parametr, który wpływa na jego cenę. Jednak nie tylko od niego zależy koszt kredytu hipotecznego. Sprawdź, co kształtuje ostateczną cenę kredytu na mieszkanie.
Przede wszystkim oprocentowanie kredytu. To od niego zależy, w jakiej wysokości odsetki od pożyczonej kwoty przyjdzie nam zapłacić. To oprocentowanie kredytu wyznacza ratę, jaką kredytobiorca będzie płacił co miesiąc. Im dłuższy okres kredytowania został wybrany przez kredytobiorcę, tym rata jest niższa, jednak należy się również liczyć z tym, że wydłużenie tego czasu spowoduje wyższe odsetki, a więc i wyższy ostateczny koszt kredytu.
Również samo oprocentowanie kredytu jest sumą dwóch czynników: marży banku (czyli jego zysku) oraz stawki WIBOR, wyznaczanej przez Radę Polityki Pieniężnej. WIBOR jest zmienny i w dużej mierze powiązany z ogólną sytuacją gospodarczo-ekonomiczną w kraju. Zatem całe oprocentowanie kredytu będzie się zmieniać w całym okresie kredytowania zależnie właśnie od poziomu, na jakim jest WIBOR.
Innym kosztem kredytu hipotecznego jest prowizja, którą bank pobiera sobie za udzielenie kredytu. Jest to jednorazowa opłata, którą można jednak z bankiem negocjować, a często i całkowicie uniknąć. Wiele bowiem banków w ramach promocji zrzeka się z tego zysku.
Sprawdź kredyt hipoteczny "Ekstralokum"
Na cenę kredytu hipotecznego wpływają również wszelkiego rodzaju ubezpieczenia, które często są konieczne do wykupienia. Zazwyczaj są to: ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie pomostowe czy ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
Niestety, powyższe koszty to często nie wszystkie opłaty związane z kredytem hipotecznym. Często bowiem banki doliczają do niego pomniejsze opłaty na przykład za wycenę nieruchomości czy kontrolę na budowie, jeśli mieszkanie nie jest jeszcze wybudowane, a kredyt jest wypłacany w transzach.